No products in the cart.
| Maker | CTM |
|---|---|
| model | CTM > Floor Tiles |
| Dimensions | 800 mm x 800 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glossy / Shiny |
| Colour | White |
| SQM per Box | 1.922 |
| Tiles per Box | 3 |
| Application | Indoor Floor |
| PEI Rating | 4 High |
| Tile Style | Marble Look |
| Tile Size | Large |
| Quality | A-Grade |
| Product Type | Floor Tiles |
| Suitable Rooms | Bedrooms, living rooms, passages, hotel rooms, conference rooms, small offices – Do not fit in wet or outdoor areas |
| Recommended Adhesive | Superbond |
| Recommended Grout Colour | Light Grey |
| Tile Spacing | 2 – 3 mm |
| Tile Faces | 6 |
Be the first to review “CTM Calacatta Polished Porcelain Floor Tile – 800 x 800mm”
Loading...
Vendor Information
- Store Name: CTM
- Vendor: CTM
- No ratings found yet!



























Reviews
There are no reviews yet.