No products in the cart.
| Maker | CTM |
|---|---|
| model | CTM > Floor Tiles |
| Dimensions | 400 mm x 400 mm |
| Thickness | 8.0 mm |
| Material | Ceramic |
| Finish | Matt |
| Colour | Black |
| SQM per Box | 1.922 |
| Tiles per Box | 12 |
| Application | Indoor Floor & Wall |
| PEI Rating | 3 High |
| Tile Style | Stone Look |
| Tile Size | Medium |
| Quality | A-Grade |
| Suitable Rooms | Bathrooms, Kitchens, All Living Rooms |
| Recommended Adhesive | Superior |
| Recommended Grout Colour | Light Grey |
| Tile Spacing | 2 – 3 mm |
| Tile Faces | 4 |
Be the first to review “CTM Samburu Charcoal Ceramic Floor Tile – 400 x 400mm”
Loading...
Vendor Information
- Store Name: CTM
- Vendor: CTM
- No ratings found yet!





















Reviews
There are no reviews yet.