HomeShopHisenseBlendersHisense 1.5L Table Blender | 800w | HB800GBK
Hisense 1.5L Table Blender | 800w | HB800GBK
SKU:hisense-1-5l-table-blender-hb800gbk
Brand:Hisense
In Stock
Sh 243,000
Highlights: Rubber Feet Powerful action – 800 W motor Multiple Use – From fruits to vegetables Stainless steel blade – Perfect results RUBBER FEET Always in place Keeping such a powerful appliance fir…
Wishlist
Add to Compare
Categories:Blenders HisenseTag:Hisense Brand: Hisense
HISENSE
HISENSE
Share:
Report Abuse
  • Description
  • Shipping
  • Specifications
  • Reviews (0)
  • Questions & Answers
  • Vendor Info
  • More Products
  • Product Enquiry
Highlights: Rubber Feet Powerful action – 800 W motor Multiple Use – From fruits to vegetables Stainless steel blade – Perfect results RUBBER FEET Always in place Keeping such a powerful appliance firmly in place requires good architectural form and rubber feet at the bottom to make sure the appliance doesn’t move during operation or when removing the jug. POWERFUL ACTION 800 W motor Lots of power is needed for making a silky smoothie, crushing ice or blending thick vegetable. 500 W gives you enough power to get the results you want. MULTIPLE USE From fruits to vegetables Blenders have high quality, sharp and strong blades so they can be used for all sorts of fruit, vegetables and meat. With special attachments they will even crush ice and hard food like nuts, or grind coffee beans. Stainless Steel Blade Perfect results 4-point blade enables optimal blending. It is made of durable stainless steel alloy, which guarantees its longer lifetime. Measuring Cup Precise dosing Convenient measuring cup is a part of a blender lid. It enables precise dosing of the ingredients needed for your favourite smoothie. XXL Jug 1.5 L capacity 1.5 L jug is equipped with measurement markings, which is practical for making enough of your favourite smoothie. The jug is dishwasher safe. Technical details General information Product group Blender Cabinet material Plastic + metal Blade material SUS301 Type of blade Efficient quad blade Motor type AC motor for reliable operation Efficiency Motor power (max) 800 W Number of spins (max – min) 17000 rpm Connected load 700 W Number of speed level 2 Jug volume 1.5 l Control Switch ON On/off and rotation adjustment button Pulse operation for shorter mixing cycles Yes Features Dishwasher safe for fast and efficient cleaning Yes Easy cleaning Yes Measurement scale on the bowl for perfectly accurate dosing Yes Dry mixing No Simple blade removal for safety and easy cleaning Yes Opening in the cover Yes Equipment Handle Handle on the bowl Bowl type Glass Safety Safety switch for perfect safety Yes Accessories Dosing cup Yes Feet for stability Rubber feet for stability Technical data Length of electrical cord 1100 mm Width of the product 167 mm Height of the product 406 mm Depth of the product 167 mm Width of the packed product 380 mm Height of the packed product 215 mm Depth of the packed product 312 mm Net weight 3.9 kg Gross weight 4.2 kg
Maker
Model
hisense-1-5l-table-blender-hb800gbk
Product Type
Blenders
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hisense 1.5L Table Blender | 800w | HB800GBK” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Loading...
Vendor Information
  • Store Name: HISENSE
  • Vendor: HISENSE
  • No ratings found yet!
  • Add to Compare
    Wishlist
    Hisense 55" Canvas QLED Smart 4K | 55S7N
    HisenseTelevision
    Sh 3,105,000
    Add to cart
    Hisense 48,000BTU Inverter Cassette Type Air Conditioner
    Air ConditionerHisense
    Add to cart
    Hisense 65" upto 300" Smart 4K Mini Laser Projector | C2 Ultra
    HisenseLaser TV
    Hisense 55" QLED Smart 4K TV | Quantom Dot | 55Q6
    HisenseTelevision
    Hisense 3.1 CH 480W Dolby Atmos With Wireless 6.5" Subwoofer | HS3100
    Audio SystemsHisense
    Hisense HDMI Cable (10m)
    AccessoriesHisense
    Hisense HDMI Cable (10m)
Product Enquiry
Please Login to make enquiry about this product
Login
Related products
    HisenseWashing Machines
    Hisense 75" Advanced Interactive Display Board | No Camera, No Mic | HIDB | Android | UHD 4K | 75WE3FE
    B2B SolutionsHisense