No products in the cart.
Tronic 180 Degrees Motion Sensor
Sh 33,453
When motion is detected, a motion sensor automatically turns on the lights; after a predetermined amount of time, the lights switch off. Integral photocell technology avoids motion-activated lighting …
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
When motion is detected, a motion sensor automatically turns on the lights; after a predetermined amount of time, the lights switch off. Integral photocell technology avoids motion-activated lighting during daylight hours (auto modes). Protection from power outages: conserves energy by automatically resetting at dawn if lights are activated by a power outage. Specifications: Colour: Black Watts: 1200W(220-240C/AC) 800W(110-130V/AC) 300W(220-240V/AC) 200W(110-130V/AC) Material: PVC IP Rating: IP65 Additional Features: Detection Distance: 12m Max(<24 Degrees Celsius) Time Delay: Min. 10 sec + 3 sec & Max. 7 min + 2 min Ambient Light: <3-2000 LUX (Adjustable) Installation Height: 1.8 – 2.5m Detection Motion Speed: 0.6 – 1.5m/s Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | PH 1511-BK |
| Product Type | Sensor |
| Voltage | 110-130V |
| Current | 65 A |
| Power Consumption | 1200W |
| IP Rating | Ip65 |
| Colour | Black |
| Certification | Ce |
| Detection Range | 12M |
Be the first to review “Tronic 180 Degrees Motion Sensor”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.