No products in the cart.
Tronic Automatic Transfer Switch 150A
Sh 4,189,590
The TRONIC Automatic Transfer Switch (ATS) controller’s key component is a microprocessor, which can precisely monitor voltage (loss of main power). The ATS will begin working in the following situati…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
The TRONIC Automatic Transfer Switch (ATS) controller’s key component is a microprocessor, which can precisely monitor voltage (loss of main power). The ATS will begin working in the following situations: power outage, an overvoltage or undervoltage phase. DC power supply: DC(8-35)V between VIN and GND Measured voltage: Rated line voltage 400V; 50Hz/60Hz: 3 phase 4 wire. Range of abnormal power Over voltage threshold: 240~290, 5V. Default: 264 5V Under voltage threshold: 164~198V, 5V. Default: 172 5V Voltage normal delay: (1~60) seconds Voltage abnormal delay: (1~60) seconds, default: 5 seconds Genset start delay: Issued at a default of 5 second Genset start delay: Is set at default 60 seconds Working Temperature: (-30~+70) C Humidity: (20~95)%RH Specifications: Colour: White Amps: 150A Voltage: AC 230V ± 30% Material: Aluminium IP Rating: IP66 Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | CO 0150-AT |
| Product Type | Automatic Transfer Switch |
| Voltage | 400V |
| Current | 150A |
| Power Consumption | 4 W |
| IP Rating | Ip66 |
| Colour | White |
| Certification | Ce |
Be the first to review “Tronic Automatic Transfer Switch 150A”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.