No products in the cart.
Tronic Connector with Button (L+N+E) 16Amps 3 Way Wire
Sh 1,593
They are designed to create a safe connection between electrical connections and prevent the wires from touching anything that can result in a short. The installation of electrical holders, light swit…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
They are designed to create a safe connection between electrical connections and prevent the wires from touching anything that can result in a short. The installation of electrical holders, light switches, ceiling fans, and lighting fixtures are all examples of wire connections that require them. They are very simple to use because all you need to do to make a connection is press, insert the naked wire and then release to complete the connection. Specifications: Color: White Amps: 16Amps Voltage: AC 220 – 240V Material: PVC Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | 863-3 |
| Product Type | Multi-Plug |
| Voltage | 240V |
| Current | 16A |
| Power Consumption | 3 W |
| Colour | White |
| Certification | Ul |
Be the first to review “Tronic Connector with Button (L+N+E) 16Amps 3 Way Wire”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.