No products in the cart.
Tronic Grey – 3 Gang 2 Way Switch
Sh 11,151
Intermediate switch in 1 Gang is slim, has smooth- edges, it has a shiny surface to fit into the modern style of ones home or offices. Intermediate switches also known as a 3-way switch are used when …
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
Intermediate switch in 1 Gang is slim, has smooth- edges, it has a shiny surface to fit into the modern style of ones home or offices. Intermediate switches also known as a 3-way switch are used when you need to operate a light fitting from more than two locations. For example, you may want to control a stairwell light from the ground floor, second floor and halfway in between such as a first floor light. Specifications: Colour: Grey Amps: 16A Voltage: AC 220 – 240V Dimensions: Height 90mm x Width 90mm Material: Polycarbonate Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | TS 5118-GY |
| Voltage | 240V |
| Current | 16A |
| Power Consumption | 2 W |
| Colour | Grey |
| Certification | Ce |
| Detection Range | 90M |
| Applications | Commercial Buildings |
Be the first to review “Tronic Grey – 3 Gang 2 Way Switch”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.