No products in the cart.
Tronic Industrial Plug 5 Pin 16Amps
Sh 22,302
Industrial plugs and sockets are utilized on outdoor building sites where the wire connections are subject to inclement weather or soggy ground. Used in locations where wire connections are in contact…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
Industrial plugs and sockets are utilized on outdoor building sites where the wire connections are subject to inclement weather or soggy ground. Used in locations where wire connections are in contact with water. Specifications: Colour: Red & Grey Amps: 16Amps Voltage: AC 220-240V IP Rating: IP44 Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | PS PL5P-16-44 |
| Product Type | Industrial Plug & Socket |
| Voltage | 220-240V |
| Current | 16A |
| Power Consumption | 44 W |
| IP Rating | Ip44 |
| Colour | Red |
| Applications | Industrial |
Be the first to review “Tronic Industrial Plug 5 Pin 16Amps”
Loading...
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.