No products in the cart.
Tronic Industrial Plug and Socket 3-Pin 3 Way 16Amps
Sh 70,092
Industrial plugs and sockets are utilized on outdoor building sites where the wire connections are subject to inclement weather or soggy ground. Used in locations where wire connections are in contact…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
Industrial plugs and sockets are utilized on outdoor building sites where the wire connections are subject to inclement weather or soggy ground. Used in locations where wire connections are in contact with water. This is a 3-way ‘Y’ connector with 1 male supply and 3 female 16a industrial plug sockets, allowing you to split one power supply into 3. Specifications: Colour: Blue & Grey Amps: 16Amps Voltage: AC 220-240V IP Rating: IP44 Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | PS MF3P-16-44 |
| Product Type | Industrial Plug & Socket |
| Voltage | 220-240V |
| Current | 16A |
| Power Consumption | 3 W |
| IP Rating | Ip44 |
| Detection Range | 1 M |
| Applications | Industrial |
Be the first to review “Tronic Industrial Plug and Socket 3-Pin 3 Way 16Amps”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.