No products in the cart.


Tronic Metal Clad 3 Gang 2 Way Switch
Sh 25,488
This metal-clad light switch is engineered to function with inductive loads of 13Amps. Made out of thick gauge steel, with an epoxy powder coating that resists scratches. Color-coded terminals with ba…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
This metal-clad light switch is engineered to function with inductive loads of 13Amps. Made out of thick gauge steel, with an epoxy powder coating that resists scratches. Color-coded terminals with backed-out captive screws for ease of installation are on a flat profile with rounded corners. Specifications: Colour: Grey Amps: 10Amps Voltage: AC 220 – 240V Dimensions: Height 90mm x Width 90mm Material: Aluminium Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | TM5132 |
| Product Type | Metal Clad Switch |
| Voltage | 240V |
| Current | 13A |
| Power Consumption | 2 W |
| Colour | Grey |
| Detection Range | 90M |
Be the first to review “Tronic Metal Clad 3 Gang 2 Way Switch” Cancel reply
Loading...
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!













Reviews
There are no reviews yet.