No products in the cart.
Tronic Wire Connector with Button (L+N) 16Amps 2 Way
Sh 1,115
They are made to prevent electrical cables from touching anything that can cause a short and to create a secure connection between the cables. Any wiring connections, including those for the installat…
- Description
- Shipping
- Specifications
- Reviews (0)
- Questions & Answers
- Vendor Info
- More Products
- Product Enquiry
They are made to prevent electrical cables from touching anything that can cause a short and to create a secure connection between the cables. Any wiring connections, including those for the installation of electrical holders, light switches, ceiling fans, and lighting fixtures, require them. They are very simple to use because all you have to do is press, insert the naked wire and then release to complete the connection. Specifications: Color: White Amps: 16A Voltage: AC 220 – 240V Material: PVC Warranty: 1 Year
| Maker | Tronic |
|---|---|
| Model | 863-2 |
| Product Type | Wire Connector |
| Category | Cable |
| Voltage | 240V |
| Current | 16A |
| Power Consumption | 2 W |
| Colour | White |
| Certification | Ce |
Be the first to review “Tronic Wire Connector with Button (L+N) 16Amps 2 Way”
Vendor Information
- Store Name: TRONIC
- Vendor: TRONIC
- No ratings found yet!














Reviews
There are no reviews yet.