No products in the cart.
| Maker | CTM |
|---|---|
| model | CTM > Floor Tiles |
| Dimensions | 800 mm x 800 mm |
| Thickness | 8.0 mm |
| Material | Porcelain |
| Finish | Matt |
| Colour | Brown |
| SQM per Box | 2.562 |
| Tiles per Box | 4 |
| Application | Indoor Floor |
| PEI Rating | 3 High |
| Tile Style | Cement Look |
| Tile Size | Large |
| Quality | A-Grade |
| Product Type | Floor Tiles |
| Suitable Rooms | Bathrooms, Kitchens, All Living Rooms, Covered Outside Areas |
| Recommended Adhesive | XXL |
| Recommended Grout Colour | Dove Grey |
| Tile Spacing | 3 – 5 mm |
| Tile Faces | 8 |
Be the first to review “CTM Barcelona Taupe EcoTec Matt Porcelain Floor Tile – 800 x 800mm”
Loading...
Vendor Information
- Store Name: CTM
- Vendor: CTM
- No ratings found yet!

























Reviews
There are no reviews yet.