No products in the cart.
CTM Barnwood Natural EcoTec Matt Rectified Glazed Porcelain Floor Tile – 895 x 220mm
Sh 104,625
Report Abuse| Maker | CTM |
|---|---|
| model | CTM > Floor Tiles |
| Dimensions | 220 mm x 895 mm |
| Thickness | 8.0 mm |
| Material | Porcelain |
| Finish | Matt |
| Colour | Grey |
| SQM per Box | 1.972 |
| Tiles per Box | 10 |
| Application | Indoor Floor & Wall |
| PEI Rating | 3 High |
| Tile Style | Wood Look |
| Tile Size | Large |
| Quality | A-Grade |
| Product Type | Floor Tiles |
| Suitable Rooms | Bathrooms, Kitchens, All Living Rooms, Covered Outside Areas, Garages |
| Recommended Adhesive | Superbond |
| Recommended Grout Colour | Light Grey |
| Tile Spacing | 2 – 3 mm |
| Tile Faces | 12 |
Be the first to review “CTM Barnwood Natural EcoTec Matt Rectified Glazed Porcelain Floor Tile – 895 x 220mm”
Loading...
Vendor Information
- Store Name: CTM
- Vendor: CTM
- No ratings found yet!



























Reviews
There are no reviews yet.